Kişisel bilgilerin güvenliği ve korunması ile ilgili sorular

Yandex Browser nasıl korunur?

Korunmak için Yandex Browser, Protect adındaki özel kendi bir kapsamlı güvenlik sistemini kullanır. Bu sistem, yüklenen dosyaların virüs kontrolünü, virüs barındıran, dolandırıcı veya rahatsız edici reklamlar görüntüleyen sitelerin engellenmesini ve WiFi bağlantılarının, kullanıcı şifrelerinin, banka kartlarının ve tarayıcı ayarlarının güvenliğini sağlar.

Yetişkinlere yönelik içeriği gizleme modu nasıl çalıştırılır?

Çocuklar için uygun olmayacak içeriği filtreleme modunu tarayıcınız üzerinden doğrudan çalıştıramazsınız. Ancak Yandex Arama içinde yetişkinlere yönelik sayfaları filtreleme özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

JavaScript desteği nasıl devre dışı bırakılır?

Not. JavaScript desteğini varsayılan olarak etkin.

JavaScript kullanılmasını önlemek için:

  1. Site sayfasını açın.
  2. Akıllı Satır'ın sağındaki veya simgesine tıklayın.
  3. Ayrıntılı bilgi butonuna tıklayın.
  4. Uzantılar bloğunun JavaScript alanındaki listeden Bu sitede her zaman engelle öğesini seçin.

Tarih ve saat hatası alırsam ne yapmalıyım?

Güvenli bağlantıyı garanti eden site sertifikaları sınırlı bir geçerlilik süresine sahiptir. Sertifikanın süresi geçmişse o siteye veri iletmek güvenli değildir ve tarayıcı böyle siteleri engeller. Bilgisayarınızın saati yanlış ayarlıysa, tarayıcı ilgili sitenin sertifikasının geçerli olup olmadığını belirleyemez. Bu durumda şöyle bir uyarı görürsünüz:

Sitede çalışmaya devam etmek için Tarihi ve saati güncelle butonuna tıklayın. Açılan sistem ayarlarında doğru tarihi ve saati ayarların ve sonra da tarayıcıdaki sayfayı güncelleyin.

Tarayıcı kullanma bilgileri nasıl silinir?

İpucu. Kişisel bilgilerin gizli kalmasını sağlamak için, şüpheli siteleri açarken Gizli mod kullanın. Bilgiler ziyaret sırasında İnternet dolandırıcılarının eline geçebileceğinden, siteyi ziyaret ettikten sonra tarayıcıdaki verileri silmek etkili bir yöntem değildir. Ayrıca, tarayıcı verilerini silerek, size gerekli olan bilgileri (örneğin, şifreler) kaybetme riskine girersiniz.

Tarayıcı kullanma bilgilerini silmek için:

  1. Ctrl + Shift + Del (Windows) veya Shift + + Backspace (macOS) tuş kombinasyonunu kullanın.
  2. Şu kayıtları sil listesinde, verilerin silinmesi gereken dönemi seçin.
  3. Silinecek veri türlerini seçin.
  4. Tarama verilerini temizle butonuna tıklayın.

Tarayıcı kullanma verileriniz silinecektir. Bilgisayarınızda eşitleme açıksa bilgisayarınızdan sildiğiniz veriler bir sonraki eşitlemede eşitlenen tüm diğer cihazlarınızdan da silinir.

Tarama verileri temizleme penceresinde şu türlerdeki veriler silinebilir:

Veri türüAçıklama
Görüntüleme geçmişiZiyaret ettiğiniz sayfaların internet adresleri ve bu sayfalardan kaynaklanan tüm IP adresleri.
İndirme geçmişiTarayıcı üzerinden indirdiğiniz dosyaların listesi. Lütfen dikkat! Bu listeyi silmeniz ilgili dosyaları bilgisayarınızdan kaldırmaz.
Önbelleğe kaydedilen dosyalarDaha sonraki ziyaretlerinizde sayfanın yüklenmesini hızlandırmak için önbelleğe kaydedilen web sayfası öğeleri.
Çerezler ile diğer site ve plugin verileri
Kaydedilen şifrelerSitelerde kimliğinizin otomatik doğrulanması amacıyla Yandex Browser'a kaydettiğiniz şifreler.
Otomatik form doldurma verileriÇevrimiçi bilgi formlarına girdiğiniz otomatik doldurma bilgileri.
Medya lisanslarıİçerik oynatma lisansları. Örneğin, satın alınmış filmler ve müzikler. Bilgisayarınızı satmadan veya hediye etmeden önce bu lisansları iptal edin.

Aşağıdaki veriler silinemez:

Veri türüAçıklama
UzantılarUzantılar bilgisayarınıza veya Yandex hesabına veri kaydedebilir. Bu bilgileri temizlemek için uzantının kendisini kaldırın.
Site izinleriSite öğelerini işleme kuralları (açılan pencereler, mikrofon erişimi vs.) ve belirli sitelere yönelik istisnalar ayarlardan silinir.