Tarayıcının cihazlar arasında eşitlenmesi

Eşitleme, cihazlarınızdaki tarayıcılar arasındaki veri alışverişidir. Verilerin ara düzeyde saklanması için Yandex sunucusu kullanılır; buraya bilgiler güvenli bir kanaldan, şifreler ise kodlanmış şekilde aktarılır. Sunucudaki veriler Yandex servislerinde kullanılan giriş sistemiyle korunur. Eşitleme, tüm cihazlarınızdan verilere erişim ve cihaz kaybolduysa veya bozulduysa verilerin geri yüklenmesini sağlar.

 1. Eşitleme nedir?
 2. Eşitleme Nasıl Etkinleştirilir?
 3. Eşitlenecek Veri Listesini Düzenleme
 4. Eşitlenen Verileri Silme
 5. Eşitlemeyi Devre Dışı Bırakma

Eşitleme nedir?

Not. Başkasının cihazında veya genel kullanıma açık olan cihazlarda eşitlemeyi etkinleştirmeyin; bu cihazlarda Gizli mod kullanılabilir.

Varsayılan olarak eşitlenen öğeler: Sekmeler, favoriler, şifreler, tarama geçmişi, eklentiler, plug-in'ler ve otomatik veri doldurma formları.

Eşitleme sayesinde;

 • eşitlenmiş cihazlarda, şifreli bir depoda saklanan şifrelerin gerektiğinde otomatik girilmesini ve Ana Şifreyi unuttuysanız siteye erişimi yinelemenizi sağlayan Şifre Yöneticisi özelliğinden yararlanabilir,
 • eşitlenmiş cihazlarınızda açık sekmeleri, favorileri ve Tablo'da sabitlenmiş siteleri görebilir,
 • tarayıcıyı tüm cihazlarınızda aynı şekilde ayarlayabilir,
 • cihazınız bozulsa bile şifrelerinizi, favorilerinizi, açık sekmeleri ve tarayıcı ayarlarınızı kurtarabilir,

istediğiniz zaman eşitlemeyi kapatabilir veya eşitlemek istediğiniz veri listesini değiştirebilirsiniz.

Veriler hangi sıklıkla eşitlenir?

Eşitlemeyi etkinleştirdikten sonra sunucuda depolanan verileri her değiştirdiğinizde eşitleme gerçekleştirilecektir. Örneğin: Bilgisayara bir favori eklediğinizde, tarayıcı bunu sunucuya gönderir ve eşzamanlı olarak, diğer cihazlarda yaptığınız tüm değişiklikleri indirir (son eşitleme anından başlayarak).

Eşitleme Nasıl Etkinleştirilir?

Uyarı. Tarayıcınızda birkaç profil kullanıyorsanız eşitlemeye başlamadan önce kendinize ait profilinizin etkin olduğundan emin olun; aksi takdirde kendi ayarlarınızı ve verilerinizi şu anda aktif olan başka bir profilin verileriyle karıştırabilirsiniz.

Eşitleme özelliğinden yararlanabilmeniz için:

 • Tüm cihazlarda (bilgisayar, akıllı telefon, tablet) Yandex Browser'ın kurulu olması,
 • Tüm cihazlarda aynı Yandex hesabına giriş yapılmış olması gerekir.

Eşitleme sırasında iki tür kimlik doğrulama kullanabilirsiniz:

Eşitlemeyi etkinleştirmek için:

 1.  → Verileri kaydet öğelerine tıklayın.
 2. Eşitleme sayfasında Yandex'teki kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Yandex'te kayıtlı değilseniz:
  • Hesap oluştur bağlantısına tıklayarak Yandex'e kaydolabilir,
  • Facebook, Twitter, Google, VK.com, Odnoklassniki.ru veya Mail.ru sosyal ağ logosuna tıklayarak ilgili kullanıcı hesabınızla Yandex'e kaydolabilirsiniz. Bu durumda yeni Yandex kullanıcı hesabınız otomatik olarak oluşturulacaktır.
 3. Eşitlemeyi aç butonuna tıklayın.
 4. Ayarları değiştir bağlantısına gidin ve eşitlemek istediğiniz verileri belirtin.

  Bu aşamada tarayıcı, Yandex sunucularında ücretsiz olarak dosya saklamanızı sağlayan Yandex.Disk hizmetinden faydalanmanızı önerecektir. Bilgisayarınızda bu uygulama zaten kuruluysa tarayıcı, dosyaları tarayıcıdan Yandex.Disk'e kaydedebilmeniz için uygulamayı etkinleştirmenizi önerir.

 5. Kapat butonuna tıklayın.
Not. Cihazların eşitlemesini ilk defa etkinleştirdiğinizde işlem birkaç dakika ila yarım saat sürebilir. Veriler, tarayıcının çalışmasını yavaşlatmamak için kademeli olarak yüklenir.

Eşitlenen Verileri Silme

Uyarı. Sunucudan silinen veriler hiçbir şekilde geri alınamaz. Dolayısıyla tek isteğiniz sadece kullanmayacağınız bilgisayarı devre dışı bırakmaksa eşitlenmiş verileri silmeniz kesinlikle önerilmez. Bu durumda bilgisayarı eşitleme işleminden kesinve ardından tüm şifreleri, tarama geçmişinizi, favorilerinizi, önbelleği ve çerez dosyalarını bilgisayardan manuel olarak silmeniz doğru olur.

Eşitlenen tüm cihazlardan verileri silmek için:

 1.  → Eşitlemeyi ayarla yolunu takip edin.
 2. Eşitlenen verileri sil satırına tıklayın.
 3. Veriler silinsin mi? penceresi açılır. Evet, sil'e tıklayarak hesabın tüm verilerinin eşitleme sunucusundan silinmesini doğrulayın.

Böylelikle verileriniz sunucudan ve (bir sonraki eşitleme işlemi sırasında) hesabınıza bağlı olan tüm eşitlenmiş cihazlardan silinecektir.

Eşitlemeyi Devre Dışı Bırakma

 1.  → Eşitlemeyi ayarla yolunu takip edin.
 2. Eşitlemeyi kapat'a tıklayın.