Uçak bileti satın alma ve kullanma

  Çocuk için nasıl uçak bileti alabilirim?

  Yandex.Bilet servisinde yetişkinle birlikte hangi yaş kategorisinde çocuğun uçtuğu da belirtilebilir ve servis ortaklarından uygun alternatif seçilebilir. Bunun için arama sırasında bebekler için (0-2 yaş) ve çocuklar için (2-12 yaş) uçak bileti sayısını belirtin.

  Çocuklarla ilgili yolculuk kuralları ve diğer ayrıntılı bilgiler için Yolcu Rehberi'ne geçin.

  Uçak bileti fiyatı nelerden oluşur?

  Uçak bileti fiyatı çeşitli ücretlerden oluşur:

  • Bilet tarifesi (rotaya göre uçuş bedeli),
  • Havaalanı ücretleri,
  • Bilet satın alınan şirketin hizmet ücretleri.

  Bilet fiyatının oluşumu hakkında ayrıntılı bilgiler için Yolcu Rehberi'ne geçin.

  Ücretler nedir?

  Havaalanı ücretleri şunlardır:

  • havayolu şirketinin çeşitli havaalanı hizmetlerine ödediği ücret miktarı (kalkış, iniş ve uçağın bakımı için),
  • yakıt ücreti,
  • yerel yönetim vergileri ve diğer devlet kurumlarına ait ödemeler (örneğin gümrük, pasaport kontrolü gibi).

  Bu ücretlerin miktarı havaalanı, yerel makamlar veya havaalanının ait olduğu ülkenin hükümeti tarafından belirlenebilir. Ücretlerin miktarı taşıma ücretini aşabilir, bu durum özellikle ucuz tarifeler için geçerlidir. Uçak bileti satışı gerçekleştirilen sitelerde bilet fiyatları, hem tüm ücretler dahil hem de hariç olarak belirtilebilir. Bu nedenle satın almadan önce biletin satış şartlarını dikkatlice okuyun.

  Hizmet ücreti, havayolu şirketi veya uçak bileti satışını gerçekleştiren şirket tarafından belirlenir ve satıcının ticari politikasına göre değişiklik gösterir. Uçak biletinin iadesi halinde biletin düzenlenmesi için alınan hizmet ücreti genellikle geri ödenmez.

  Charter uçuş nedir ve charter uçuşa bilet satın alabilir miyim?

  Charter uçuş, havayolu şirketi ve havaalanının düzenli uçuş çizelgesine dahil değildir ve normal uçuşlardan farklıdır. Kural olarak charter uçuşlar normal uçuşlardan daha ekonomiktir fakat bazı değişiklikler gösterir.

  Charter uçuşun kalkış saati, uçuş numarası ve hatta havayolu şirketi her an değişebilir. Seyahat belgeleri (uçuş belgesi), (biletin satın alınma tarihine bağlı olarak) uçuşa 1-2 gün kala düzenlenir. Bu tür biletlerin değişimi ve iadeleri, havayolu şirketi tarafından belirlenen şartlara göre gerçekleştirilir.

  Charter uşuşları hakkında ayrıntılı bilgiler için Yolcu Rehberi'ne geçin.

  Dokuz adetten fazla uçak bileti rezervasyonu yaptırmak istiyorsam ne yapmalıyım?

  Tek seferde bilet satın alınabilen maksimum yetişkin, çocuk ve bebek sayısı on yolcuyla sınırlıdır. On ve üstü sayıda kişiye bilet satın almak için birden fazla satın alma gerçekleştirmeniz gerekir.

  Daha ucuza uçak bileti nasıl satın alınır? Uçak bileti satın alırken herhangi bir teşvik veya indirim var mı?

  Daha ekonomik bilet satın almak için iki temel yöntem vardır:

  • Biletleri beklenen seyahat süresinden mümkün olduğunca erken satın almak.
  • Biletleri kampanyalı satışlar ve indirimler sırasında satın almak. Hemen hemen tüm havayolu şirketleri yılda birkaç kez bu tür kampanyalar yapar.

  Bu konuda ayrıntılı bilgi için Yolcu Rehberi'ne geçin.

  Aktarmalı uçuş biletleri satılır mı?

  Evet, genellikle bir havayolu şirketinin birden fazla uçuşuna tek seferde bilet satın almak mümkündür. Bununla birlikte aktarmalı uçuş bileti, direkt uçuş biletinden daha ekonomik olabilir.

  Kural olarak havayolu şirketleri, aktarmalı uçak bileti satın alan yolculara karşı özenli davranırlar, şayet ilk uçak aktarma noktasına gecikmişse ikinci uçuş tüm yolcular aktarmayı gerçekleştirene kadar bekletilir.

  Bilet seçtim ancak servis ortağının sitesinde fiyat değişti. Neden?

  Tüm şirketler dünya çapında rezervasyon sistemiyle çalışırlar ve bu tür birkaç sistem vardır. Doğal olarak söz konusu tarifenin veya diğer tarifelerin rezervasyon sistemindeki durumu her saniye değişir. Bu sisteme bağlı şirket sayısı çok fazladır. Bu nedenle servis ortağımızın teklifini gördüğünüzde bilet düzenlemek için servis ortağının sitesine yönlendirildiğiniz an arasında bazı tarifelerde değişiklik gerçekleşebilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Yine de bu tür durumların mümkün olduğunca nadir olması için Yandex olarak çalışmalara devam ediyoruz.

  Bilet satın alırken banka kartıyla ödeme yapmak güvenli midir?

  Evet. Yandex.Bilet servisinin tüm ortakları güvenilir şifreleme ve kullanıcı bilgileri doğrulama sistemleriyle çalışır.