Uçak bileti satın alma ve kullanma

Uçak bileti satın alırken sorunlardan nasıl kaçınılır?

 • Uçak bileti satın alırken veya satın aldıktan sonra karşılaşılabilecek olası sorunlara göz atın.
 • Satın alma işlemini dikkatli yapın: satın alırken kişisel bilgileri ve değişkenleri kontrol edin. Rezervasyon ve elektronik bilet numaralarını saklayın.
 • Uçak biletlerinin iadesi ve değişimine ilişkin süre ve koşullara göz atın.

Uçak bileti fiyatı nelerden oluşur?

Uçak bileti fiyatı çeşitli ücretlerden oluşur:

 • Bilet tarifesi (rotaya göre uçuş bedeli),
 • Havaalanı ücretleri,
 • Bilet satın alınan şirketin hizmet ücretleri.

Bilet fiyatının oluşumu hakkında ayrıntılı bilgiler için Yolcu Rehberi'ne geçin.

Ücretler nedir?

Havaalanı ücretleri şunlardır:

 • havayolu şirketinin çeşitli havaalanı hizmetlerine ödediği ücret miktarı (kalkış, iniş ve uçağın bakımı için),
 • yakıt ücreti,
 • yerel yönetim vergileri ve diğer devlet kurumlarına ait ödemeler (örneğin gümrük, pasaport kontrolü gibi).

Bu ücretlerin miktarı havaalanı, yerel makamlar veya havaalanının ait olduğu ülkenin hükümeti tarafından belirlenebilir. Ücretlerin miktarı taşıma ücretini aşabilir, bu durum özellikle ucuz tarifeler için geçerlidir. Uçak bileti satışı gerçekleştirilen sitelerde bilet fiyatları, hem tüm ücretler dahil hem de hariç olarak belirtilebilir. Bu nedenle satın almadan önce biletin satış şartlarını dikkatlice okuyun.

Hizmet ücreti, havayolu şirketi veya uçak bileti satışını gerçekleştiren şirket tarafından belirlenir ve satıcının ticari politikasına göre değişiklik gösterir. Uçak biletinin iadesi halinde biletin düzenlenmesi için alınan hizmet ücreti genellikle geri ödenmez.

Charter uçuş nedir ve charter uçuşa bilet satın alabilir miyim?

Charter uçuş, havayolu şirketi ve havaalanının düzenli uçuş çizelgesine dahil değildir ve normal uçuşlardan farklıdır. Kural olarak charter uçuşlar normal uçuşlardan daha ekonomiktir fakat bazı değişiklikler gösterir.

Charter uçuşun kalkış saati, uçuş numarası ve hatta havayolu şirketi her an değişebilir. Seyahat belgeleri (uçuş belgesi), (biletin satın alınma tarihine bağlı olarak) uçuşa 1-2 gün kala düzenlenir. Bu tür biletlerin değişimi ve iadeleri, havayolu şirketi tarafından belirlenen şartlara göre gerçekleştirilir.

Charter uşuşları hakkında ayrıntılı bilgiler için Yolcu Rehberi'ne geçin.

Dokuz adetten fazla uçak bileti rezervasyonu yaptırmak istiyorsam ne yapmalıyım?

Tek seferde bilet satın alınabilen maksimum yetişkin, çocuk ve bebek sayısı on yolcuyla sınırlıdır. On ve üstü sayıda kişiye bilet satın almak için birden fazla satın alma gerçekleştirmeniz gerekir.

Daha ucuza uçak bileti nasıl satın alınır? Uçak bileti satın alırken herhangi bir teşvik veya indirim var mı?

Daha ekonomik bilet satın almak için iki temel yöntem vardır:

 • Biletleri beklenen seyahat süresinden mümkün olduğunca erken satın almak.
 • Biletleri kampanyalı satışlar ve indirimler sırasında satın almak. Hemen hemen tüm havayolu şirketleri yılda birkaç kez bu tür kampanyalar yapar.

Bu konuda ayrıntılı bilgi için Yolcu Rehberi'ne geçin.

Aktarmalı seferler için bilet satılır mı?

Evet, genellikle bir havayolu şirketinin birden fazla uçuşuna tek seferde bilet satın almak mümkündür. Bununla birlikte aktarmalı uçuş bileti, direkt uçuş biletinden daha ekonomik olabilir.

Kural olarak havayolu şirketleri, aktarmalı uçak bileti satın alan yolculara karşı özenli davranırlar, şayet ilk uçak aktarma noktasına gecikmişse ikinci uçuş tüm yolcular aktarmayı gerçekleştirene kadar bekletilir.

Rezervasyon nasıl kontrol edilir?

Ödeme yaptıktan sonra e-postanıza elektronik biletinizin geldiğinden emin olun.

Not. Charter bilet satın aldıktan sonra ödeme onayınızı hemen almanız gerekir fakat biletin kendisi uçuştan 1–3 gün önce size gönderilecektir.

Rezervasyonunuzun gerçek olup olmadığını checkmytrip ve virtuallythere sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

Rezervasyon numarası bu kontrol sistemlerinden hiçbirinde bulunmuyorsa havayolu şirketini telefonla arayın. Rezervasyonunuz havayolu şirketinde bile bulunamazsa servis ortağının destek servisine başvurun.

Herhangi bir ihtilaf çıkması durumunda, bankanızı arayarak yapmış olduğunuz ödemeye itirazda bulunabilirsiniz.

Uyarı. Kullanıcının 24 saat içinde elektronik bileti almaması ve bu durumla ilgili herhangi bir bildirimde bulunmaması halinde acentelerin çoğu rezervasyonla ilgili itiraz kabul etmez.

Bilet satın alırken banka kartıyla ödeme yapmak güvenli midir?

Evet. Yandex.Bilet servisinin tüm ortakları güvenilir şifreleme ve kullanıcı bilgileri doğrulama sistemleriyle çalışır.

Bilet satışı konusunda siteye güvenilebilir mi?

Söz konusu sitede bilet satın almayla ilgili olumlu bir deneyiminiz yoksa sitenin güvenilir olup olmadığından emin olun:

 • Şirket hakkındaki yorumları okuyun. Az yorum varsa bu durum uyarı niteliğinde değerlendirilebilir. Bileti satan şirketi aşağıdaki parametrelere göre denetlemeyi ihmal etmeyin:
 • Sitede iletişim bilgilerini ve tüzel kişiliğe ait bilgileri bulun.
 • Şirketin istikrarlı bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin olmak için şirketi arayın.

Alan adı yakın zamanda kaydedilmişse şirket hakkında herhangi bir yorum yoksa müşteri hizmetleri yanıt vermiyorsa veya sitedeki iletişim bilgileri yetersizse sizi dolandırmak istiyor olabilirler.

Yandex.Bilet servisinde dolandırıcılık yapan web siteleri yer almaz. Yandex yalnızca özenle gerçekleştirilen bir seçim sürecinden geçmiş, güvenilir şirketlerle işbirliği yapar.

Acentenin veya havayolu şirketinin tüzel kişiliği Türkiye'de kayıtlı değil

Tüzel kişiliğin nerede kayıtlı olduğuna ilişkin bilgilere ulaşabildiğinizden emin olun. Acenta veya havayolu şirketinin merkezinin Türkiye'de bulunmaması halinde herhangi bir itiraz söz konusu olduğunda dava açmak oldukça zor olacaktır.