Benzer/Kopya Görseller ve Yandex Resim Arama Teknolojisi

Bazen bir resim bin kelimeye bedeldir. İşte bu yüzden resim arama motorları çok faydalıdır. Örneğin [Çöl tilkisi]’nin ne olduğunu öğrenmek isteyen bir kullanıcının, bu hayvanın kulaklarının şekli veya kuyruğunun uzunluğu hakkında bilgi veren bir yazıyı okumak yerine resmine bakması daha mantıklıdır. Görseller arama sonuçlarını tamamlar ve görseller [Rothko] gibi sorguları yanıtlamak için şarttır. Bu durumda Yandex sanatçı hakkında bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda başyapıtlarının görsellerini de sağlar. Yandex, o görsele gönderme yapan metinleri kullanarak ilgili görselleri sunar. Bu gönderme bir etiket, yazılı bir açıklama, HTML başlığı, sayfa başlığı veya başka bir web sitesinden ilgili görsele sağlanan bağlantı olabilir. Yandex’in ulaşabildiği milyarlarca görselin yalnızca yarısı orijinaldir. Diğer yarısı ise benzer/kopya görsellerdir ve bunların aslından farkı yoktur veya çok az farkı vardır.
Özel bir görsel arama hizmeti olan Yandex.Görsel servisi, bulduğu kopyaları dört sınıfta toplar:
Birebir kopyalar — Bir görselin arasında hiçbir fark olmayan, özdeş kopyaları.
Küçük resim kopyaları — Yalnızca boyut farkı olan görsel kopyalar. Örneğin, bir sanat galerisi sitesinde yer alan bir resmin tam boy görseli ile aynı resmin web sitesinin gezinme menüsünde yer alan küçük görseli.

Kısmi kopyalar — Aynı görselin filigranlı, rengi düşük ölçüde zenginleştirilmiş, kadrajlı veya kırpılmış kopyaları.

Zenginleştirilmiş kısmi kopyalar — Aynı görselin, rengi büyük ölçüde zenginleştirilmiş, değiştirilmiş veya küçük parçalara ayrılmış kopyaları.

İnternette bulunan her görselin ortalama üç kopyası vardır. Yandex.Images, arama sonuçlarındaki birebir görselleri filtreleyerek elemek için bunları işlemeden önce bir araya toplar.

Görsel kopyaların gruplandırılması

Bilgisayarların görselleri tanıması ve kopyalarını bulması için görsel içeriğin bilgisayarın anlayabileceği bir dijital dile aktarılması gerekir. Yandex.Images’ın bunu yapmak için özel bir bilgisayar sistemi vardır. İnternette bulduğu görselleri işleyen programlarıyla bu sistem; boyut, renk, biçim (JPG, PNG vb.) gibi görsellere özgü bilgileri çıkararak o görselin imzasını, yani dijital bir tarifini oluşturur.

Sistem görsel imza oluşturmak için görselin tanımlanabilen bir parçasını seçer, bu resim parçasını 16x16 piksel boyutuna indirger ve bunun gibi 256 piksellik her gruba parlaklığını gösteren bir sayı atar. Ortaya çıkan sayısal dizi, o görselin imzasını oluşturur.
Özdeş parçaları olan ve dolayısıyla aynı imzayı taşıyan görseller birlikte gruplanır. Ardından, bu gruplardaki görseller çok daha özdeş görseller halinde daha küçük gruplarda sınıflandırılır: En az iki resim parçası aynı olan görseller. En çok eşleşen görseller kopya adayları olarak sınıflandırılır. Program, eşleşen tüm parçaları içeren görsel alanları işaretler ve bu alanları yaklaşık 60x60 piksel boyutuna indirgeyerek imzalarla karşılaştırır. İmzaları eşleşen görseller birbirinin kopyası olarak sınıflandırılır.
Bu sınıflandırma yöntemi Yandex.Görsel’in 2 milyardan fazla görseli büyük bir hızla işlemesini sağlamaktadır.

Görsel kopyaların kullanılması

İnternetteki görsellerin büyük kısmının metin açıklamaları vardır. Yandex.Görsel arama teknolojisi arama yaparken bunları kullanır. Bir görselin farklı web sitelerindeki kopyalarının metin açıklamaları da büyük olasılıkla farklı olacaktır. Servis görselleri gruplandırırken, ortak veya benzer metin parçalarını bularak metin açıklamaları eşleşmekle beraber aslında farklı olan resimleri filtreleyerek elemek için tüm bu kopyaların açıklamalarını karşılaştırır. Görsel içerikle eşleşen metin açıklamaları, servisin sorguyla daha alakalı arama sonuçları sunmasını sağlar.

Örneğin uzun mavi bir arabanın fotoğrafının kırk kopyası var. Bu kopyaların on beşi “araba”, onu “mavi araba”, beşi “yeşil araba” ve geri kalan onu da “uzun” olarak etiketlenmiş olsun. Etiketlerin kullanılma sıklığının toplam kopya sayısına oranı, o etiketin açıkladığı görselle ne kadar eşleştiğini belirlemekte kullanılır:
[araba] — 0,75 (40 görselin 30’u);
[mavi] — 0,25 (40 görselin 10’u);
[uzun] — 0,25 (40 görselin 10’u);
[yeşil] — 0,125 (40 görselin 5’i).
40 araba görselinden 30’unun etiketi “araba” ise bu metin açıklaması büyük olasılıkla açıkladığı görselle eşleşmektedir. Bu görsel Yandex.Görsel’de [araba]’yı arayan kullanıcıyla yüksek düzeyde alakalıdır.
“Araba”dan başka bir metin açıklamasına sahip bulunan bir kopya da [araba] sorgusuyla, hatta [mavi araba] veya [uzun araba] gibi sorgularla ilgili olabilir. Çünkü araba görselinin içeriği ile açıklaması tam olarak olmasa da büyük ölçüde eşleşmektedir. Arama motorunun veritabanındaki bazı kopyaların metin açıklamaları aynı görseller için “yeşil araba” ve “mavi araba” gibi birbirini dışlayan seçeneklerse servis, açıklaması en sık geçen görseli görüntüler.
İlgili arama sonuçlarını saniyenin binde biri hızında sağlamak için şart olan resim gruplama, aynı zamanda kullanıcıların daha kapsamlı aramalar yapmasını da sağlar. Yandex.Görsel’in söz konusu görselin kopyalarının listesini içeren ve arama motorunun o görselle ilgili olarak bulabildiği kopyalardan herhangi birini bulunduran sayfalara bağlantı sağlayan arama sonuçlarındaki bir görseli tıklayan kullanıcı ilişkili sayfaya yönlendirilir. Kopya listesi kullanıcının doğru boyuttaki görseli seçmesini veya o görseli barındıran web sitelerini bulmasını ya da görseli satın almak için fotoğraf bankalarına ulaşmasını sağlar.
Kopya saptama teknolojisi web sitelerindeki yetişkinlere yönelik içeriğin de tespit edilmesini ve bu bilginin Aile Filtresi aramasında veya sınırlandırılmış aramalardaki arama sonuçlarını daraltmakta kullanılmasına olanak tanır. Yandex’in imza veritabanında yetişkinlere yönelik web sitelerinde barındırılan görsellerin sayısal kayıtları bulunmaktadır. Özel bir algoritma kullanan arama motoru, dizine yeni eklenen web sitelerini, bu sitelerin barındırdığı görsellerin veritabanındaki yetişkinlere yönelik içerik görsellerinin imzalarıyla eşleşmesi durumunda, yetişkinlere yönelik içerik bakımından denetler. Bu sistem, kullanıcıların Aile Filtresi aramasını etkinleştirerek istenmeyen web sitelerini veya görselleri arama sonuçlarından filtreleyerek dışlamasını sağlar.