Meteum teknolojisi

Yandex'in belirli coğrafi konumlar için tam ve doğru hava durumu tahminlerini hazırlama şekli

Uydu sinyali

Bugünlerde Dünya yörüngesinde onlarca meteoroloji uydusu bulunmaktadır.
Bu uydular gezegenin farklı bölümlerinde her dakika atmosferin fotoğraflarını çeker.
Yapılan çekimler günde birkaç kez meteoroloji uzmanlarına iletilir.

Tüm dünyadaki hava durumu

Dünyanın dört bir yanında binlerce meteoroloji istasyonu hava durumunu izler.
Meteoroloji istasyonları hava sıcaklığı, nem oranı, basınç, yağışlar ve rüzgar hızı gibi hava durumundaki en ufak gelişmeyi bile yakından takip eder.
Bu gözlem verilerine dayanarak hazırlanan hava durumu tahminleri meteoroloji uzmanları tarafından sürekli güncellenir.

"Geleneksel" tahminler

a)
Meteoroloji ajansları uydulardan ve meteoroloji istasyonlarından gelen verileri hava durumu tahminleri hazırlamak için kullanır.
b)
Her meteoroloji ajansının kullandığı tahmin hesaplama formülü farklıdır. Bu nedenle belirli bir bölge için hazırladıkları raporlar birbirinden farklı olabilir.
c)
İş ortaklarından hava durumu verilerini toplayan Yandex ayrıca "geleneksel" yöntemler kullanarak kendi tahminlerini de hazırlar.

En yeni teknoloji

Meteum teknolojisi ise "geleneksel" yöntemlerle hazırlanan tahmini raporları meteorolojik istasyonlarının sağladığı gerçek verilerle karşılaştırarak tekrarlanan hatalar tespit eder ve bunlar üzerinde makine öğrenimi metoduyla istatistiksel düzenlilikler çıkarır. Bu düzenlilikler üzerinde ise daha doğru ve net tahminler hazırlamayı sağlayacak bir kural seti oluşturulur.
Bölgeniz için tam ve net bir hava durumu tahmini raporunun hazırlanması için eksik olan tek bir öğe, coğrafi konumunuzu belirleyecek koordinatlardır.

Bölge özellikleri

Bir şehrin sokağıyla bir nehir kıyısında hava durumları farklı olabildiğine göre tahminin tam doğruluğu için bölgedeki binaların yüksekliği, zemin türü, yakınlarda su kaynaklarının varlığı vb. gibi bilgilere sahip olmak gerekir.

İstediğiniz coğrafi konumlar için en doğru hava durumu tahminleri

Yandex'in, en güncel meteorolojik verilere ve tam coğrafi konumunuza göre hava durumu tahmini gerçek zamanlı olarak hazırlaması için koordinatlarınızı veya istediğiniz yer isimlerini Meteum'a iletmeniz yeterlidir.

Yeni bir hava durumu tahmini raporu akıllı telefonunuzda

iPhone, Android veya Windows Phone için Yandex.Hava durumu uygulamasını indirin
iOS 7.0 ve üstü olan iPhone için
Windows Phone 10 tabanlı akıllı telefonlar için

...ve herhangi bir bilgisayarda

Yeni teknolojiye, yandex.com.tr/hava olan eski adresten de ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz koordinatlarda hava durumu tahmini için "Konumum" butonuna tıklayın.